Články

Kategórie
 
 
 
 
 

Prečo sa dnes toľko gitaristov vrátilo k akustickej gitare? Dosť možno kvôli niektorému z nižšie uvedených dôvodov. Akustická gitara... či už ju vlastníte, oprašujete po dedovi, alebo ju ešte len zháňate, veľmi dobre to zvážte, pretože... má to cenu.

 

Alebo by sme to skôr mohli nazvať: Ako vybrať vybrať bubenícke paličky nielen pre zelenáčov!

Tento článok je vhodný pro začiatočníkov, ale určite nezaškodí, ak si to pozrú aj skúsení majstri, pretože opakovanie, ako je veľmi dobre známe, je matkou múdrosti. Na súčasnom trhu je možné nájsť bubenícke paličky silných značiek a označení v obrovských množstvách a neskúsenému bubeníkovi sa môže veľmi ľahko stať, že sa v tom jednoducho stratí. Poďme teda do toho bubeníckeho paličkového sveta vniesť aspoň kúsok poriadku.

 

Viete ako často meniť struny na gitare? Trochu trápna otázka, že? Ale divili by ste sa, koľko rôznych názorov medzi muzikantmi prevláda. Veď skúste túto tému nadhodiť na najbližšej skúške kapely, alebo radšej až po skúške, lebo sa môže stať, že sa k samotnému hraniu ani nedostanete.

 

Správny výber dreva je alfou a omegou zásadne ovplyvňujúci výsledný zvuk drvivej väčšiny drevených nástrojov. Nie inak je tomu, samozrejme, aj pri zvuku akustickej gitary. Súčasný trh ponúka obrovské množstvo modelov počnúc ekonomickými radmi, pri ktorých na stavbu bol použitý lacný laminovaný materiál, až po majstrovské kúsky vyrobené z výberových a exotických driev.

Ako sa teda pri kúpe akustiky aspoň rámcovo orientovať v tejto niekedy neprehľadnej problematike? Čiastočnú odpoveď vám môžu poskytnúť nasledujúce riadky, ktoré sa prehľadnou formou snažia priblížiť základné zvukové vlastnosti materiálov najčastejšie používaných k stavbe (nielen) akustických nástrojov.

 

Prednedávnom sme hovorili o pankáčoch a dnes je čas sa inšpirovať na druhom hudobnom brehu. Reč je o majestátnosti a komplexnosti klasickej hudby.

Nebudeme tu rozoberať, čo je klasika. Pre niekoho to sú operné árie, pre niekoho dokonca muzikálové melódie, ale pre nás to budú predovšetkým inštrumentálne skladby majstrov kompozície ako sú J. S. BachAntonio VivaldiWolfgang Amadeus Mozart či náš Antonín Dvořák.

 

Nedávno sa na trh dostali troje ukulele od renomovaného výrobcu Ortega, elektroakustické RLIZARD-BS, sopránové RFU10S a koncertné RU11. Ani v jednom prípade nemôžete siahnuť vedľa.

 

Hovorí sa, že ak nepoznáš hudobnú teóriu, si väzňom toho, čo nepoznáš. A ak hudobnú teóriu naopak poznáš, môžeš ju kedykoľvek porušiť. Stretávam sa s tým celý život. V kapelách, u spoluhráčov, v rozhovoroch, vo videách na YouTube. Neustále narážam na muzikantov, ktorí tvrdia, že nevedia noty.

 

...na hudobnú teóriu teraz naviažeš svoje znalosti!

Výhody toho, poznať noty, sme preberali už v prvej časti článku. Dneska sa posunieme o kúsok ďalej, k hudobnej teórii. Nebuďte väzni svojej vlastnej neznalosti a aspoň základy sa naučte - aby ste vedeli, čo hráte za tóny, akordy a stupnice. Veci medzi sebou tým previažete a vaše znalosti sa začnú nabaľovať a čo viac, všetko vám začne dávať zmysel a logiku.

Muzikantov s perfektným hudobným sluchom podľa môjho názoru neznalosť hudobnej teórie bolí o niečo menej, pretože tak nejako prirodzenejšie počujú, čo môžu hrať. V každom prípade, ak hudobnú teóriu poznáte, pomôže vám ešte viac ako samotná znalosť nôt.

 

Zapôsobiť na pódiu alebo pri ohníčku môžeš nielen vďaka jedinečným osobnostným predpokladom. Nemenej dôležitá môže byť aj tá správna akustická gitara. Pri jej výbere sa oplatí myslieť na to, pre aký hudobný žáner ju hodláš využiť a aké nároky na ňu kladieš. Dôležitým kritériom sú vedľa typu nástroja a jeho ceny predovšetkým materiály, z ktorých je gitara vyrobená, jej výbava a úroveň spracovania.

 

Ak sa nejaký výrobca hudobných nástrojov môže pochváliť skutočne dlhou históriou, je to bezpochyby firma Zildjian. Skúsme sa teraz zoznámiť trochu s jej súčasnosťou a hlavným výrobným portfóliom.

 

 

Prvý nástroj PRS,

rady CE, vyznačujúci sa okrem iného skrutkovaným uchytením krku, vyrobila značka Paul Reed Smith v roku 1988. Aj po viac ako tridsiatich rokoch zostávajú gitary z tejto kolekcie jednou z hlavných sérií značky, do ktorej pribudla elegantná verzia CE 24 v laku Tampas Green. Zároveň s týmto nástrojom prichádza na trh tiež finančne prívetivejšia novinka v podobe modelu SE 245 z produkcie moderne vybavené továrne v indonézskej Surabayae, ktorú spoločnosť PRS otvorila v minulom roku.

 

Ozvučovacie PA systémy Mackie radu SRM sa rozrastajú o kompaktnú all-in-one verziu SRM-Flex. Novinka ponúkne flexibilnú modulárnu konštrukciu so siedmimi reproduktormi, koncovým zosilňovačom s celkovým výkonom 1300 W, šesťbodovým mixážnym pultom, bezdrôtovou technológiou Bluetooth a na ňu naviazanú editáciu prostredníctvom mobilnej firemnej aplikácie.

 

Firma Kurzweil predstavila na tohtoročnom veľtrhu Musikmesse prototyp nového keyboardu rady Performance Controller, ktorého sériová verzia nesúca označenie PC4 teraz zamierila do celosvetovej distribúcie. Novinka je už dostupná na slovenskom trhu a oproti predchádzajúcej edícii PC3 prináša celý škálu nových funkcií, nepreberné množstvo zvukov, 256 hlasovou polyfóniou, celkom nový FM engin, pokročilý sekvencer, rozsiahlu efektovú sekciu, modifikované ovládanie a pod.

 

Mixpulty Mackie ProFXv3

Americký výrobca audio techniky Mackie predstavil šesť modelov profesionálnych mixážnych pultov z novej kolekcie ProFXv3.

Firma tiež oznámila, že nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Avid, ktorá je úzko spätá so známym hudobným softvérom Pro Tools. Preto neprekvapí, že s novými pulty bude dodávaná aj DAW aplikácie Pro Tools First, paket Mackie Musician Collection s 23 pluginy Avid, balíček DAW Essentials Collection a Waveform OEM v celkovej hodnote 400 dolárov.

 

Bojňanskí Junáci a nové CD

Klasická ľudová hudba je to najkrajšie dedičstvo naších predkov. Je to hudobný žáner celých más obyvateľstva, a preto niet divu, že sa aj v dnešnej dobe môže tešiť toľkej obľube. Ako je známe, je to hudba väčšinou neznámych autorov, ktorá sa zachovala predovšetkým ústnym podávaním.

Aj dnes sa môžeme tešiť z krásy ľudovej a folklórnej hudby, a to aj vďaka hudobným skupinám, ako sú napríklad Bojňanskí Junáci, ktorí dnes vydávajú svoje nové CD!

 

Aký nástroj dieťaťu zveriť?

...nechajte ho, nech si vyberie samo!

Rozhodnutie dať dieťa na hudobný nástroj je jednoduché a priamočiare. Avšak to, čo by malo nasledovať vzápätí, už tak jednoduché a priamočiare byť nemusí. Už aj tak jasná otázka aký nástroj s dieťaťom zvoliť sa môže nepríjemne skomplikovať. Preto je dobré si poriadne premyslieť, či vôbec a ako vlastne dieťa k nástroju priviesť.

 

 

BUĎME ZODPOVEDNÍ a správajme sa ohľaduplne

 • Odporúčame objednaný tovar zaplatiť vopred, prípadne dobierku zaplatiť platobnou kartou.
 • Doporučujeme zákazníkom vzhľadom na obmedzenia Slovenskej pošty /obálku aj balík si musíte prevziať na pošte/ uprednostniť dopravu kuriérom GLS
 • Minimalizovaním osobného kontaktu Vás s kuriérom znižujete riziko nákazy.
 • Tovar si prosím príďte prevziať k vozidlu kuriéra a nevyžadujte doučenie tovaru pred bytové dvere alebo kancelárie v obchodnom centre.
 • Príjemca by mal pri prevzatí zásielky používať ochranné pomôcky (rúško, rukavice..) a dodržiavať bezpečný odstup od kuriéra.
 • Ľudia, ktorí sa nachádzajú v nútenej karanténe musia o tejto skutočnosti vopred informovať kuriéra pred doručením balíka.

Ďakujeme za pochopenie v tejto mimoriadnej situácií. 

 

Firma Elixir Strings vznikla v roku 1995. Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že dnes firma patrí medzi najznámejšie značky na výrobu strún, pôvodne mali v úmysle venovať sa niečomu inému - káblom typu push-pull. Avšak, ako to býva zvykom, pár pokusov vypálilo a Elixir dnes vyrába celosvetovo známe struny na takmer všetky strunové nástroje. 

 

Určite nemusím len hádať, ak poviem, že snáď neexistuje niekto, kto by ani len okrajom nevedel čo je to gitara alebo na čo slúži. V prvom rade, aby bolo každému tento fakt jasný, gitara sa radí medzi tie, ktoré sú väčšinou prvou voľbou každého, kto sa snaží s nejakým nástrojom začať, poprípade sa naň aj naozaj naučiť hrať. Preto mi nezostáva nič iné, len vám tento nástroj predstaviť, a to pekne so všetkým, čo k tomu patrí. V prvom rade by možno bolo dobré poznať aké všetky druhy a následne aj možnosti pri gitarách existujú. 

 

 

Recenzia na piano GEWA UP 400

Nie tak celkom známa značka na Slovensku s názvom GEWA pôvodom z Nemecka prišla s dokonalým kusom nástroja. Na trhu sa objavilo piano, ktoré dokáže vyraziť dych ako lajkovi, tak profesionálnemu klaviristovi. Reč je o piane UP 400, ktoré búra všetky dovtedy nemožné funkcie digitálnych klavírov.

Samozrejme, medzi stále znaky bezpochybne patrí elegantný dizajn, dokonalá nemecká kvalita spracovania, farebná variácia čiernej, hnedej a bielej. Avšak teraz sa pôjdeme pozrieť na iné, skôr technologické vychytávky a znaky, ktoré nás tak nadchli.

 

 

 1. Hudobné nástroje Peter Schlosser, https://www.edur.sk/  IČO: 41 314 409, organizuje v období od 1.11.2019 do 5.12.2019 súťaž o GEWA digitálne piano DP 300G.
 2. Súťaž prebieha na území Slovenskej republiky.
 3. Súťaže sa môžu zúčastniť všetky Základné umelecké školy v Slovenskej republike.
 4. Základná umelecká škola sa môže zapojiť do súťaže spätnou odpoveďou na súťažnú otázku: ,,V ktorom roku bola založená firma GEWA MUSIC?“ 
 5. Súťažiaci, ktorý sa prihlási do súťaže dáva súhlas, že jeho údaje: názov Základnej umeleckej školy, sídlo a poverený zástupca budú bezodplatne zverejnené na webovej stránke https://www.edur.sk/ , https://www.facebook.com/edur.sk a https://www.instagram.com/edurmusic/?hl=cs, údaje budú rovnako zverejnené na webových stránkach firmy GEWA MUSIC na reklamné a marketingové účely.
 6. Výsledky súťaže sú konečné a bez možnosti odvolania.
 7. Vyplatenie peňažného plnenia výmenou za výhru, ako aj vymáhanie účasti v súťaži alebo výhry právnou cestou nie je možné.
 8. V prípade otázok týkajúcich sa súťaže, môžete volať na tel. číslo: +421 905 386 247
 9. Usporiadateľ súťaže si vyhradzuje právo na akékoľvek organizačné zmeny súťaže, právo kedykoľvek súťaž bez náhrady skrátiť, predĺžiť alebo ukončiť.
 10. Výhra bude odovzdaná osobne v predajni v Topoľčanoch, Nám. M. R. Štefánika.
 11. Ak nedôjde k odovzdaniu výhry z dôvodov na strane výhercu, usporiadateľ si vyhradzuje právo vyžrebovať náhradného výhercu, toto právo však nemusí využiť.
 12. Účasťou v súťaži vyjadruje súťažiaci súhlas s pravidlami súťaže a zaväzuje sa ich dodržiavať.

 

 

KORG PA600 patrí medzi veľmi známe a najpredávanejšie keyboardy tejto značky. Tento typ je určený hlavne pre umelcov, ktorí majú záujem skladať vlastnú hudbu, ale aj pre sólo hudobníkov. 

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme všetko, čo potrebujete vedieť o tomto nástroji. 

 

 Najslávnejší hudobný nástroj - klavír

Klavír je výnimočný hudobný nástroj z mnohých hľadísk. Či sa naň budeme pozerať z pohľadu technickej stavby, kde všeobecne hovoríme o strunovom nástroji alebo ho budeme obdivovať z pohľadu poslucháčov či klaviristov, vždy si zaslúži oslovenie kráľ hudobných nástrojov. 

 

Hudba a jej vplyv na dieťa

Hudba je všeobecne považovaná za prirodzené spojenie človeka s krásou, prirodzenosťou, dokonalosťou, harmóniou či emóciami. Vďaka nej sa učíme presnosti, trpezlivosti, tvorením samých seba či ovládaním naších vlastných pocitov. Okrem toho môžeme s istotou povedať, že lieči a pozitívne ovplyvňuje aj intelektuálne schopnosti človeka.

Aj súčasní vedci s týmto tvrdením súhlasia, a preto dávajú zelenú spojeniu hudby s vašími deťmi.

 

Bicie nástroje... a všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Mnoho ľudí si neuvedomuje, aká dôležitá je úloha bubeníka. Predsa udržať konštantný rytmus je napodstatnejšou časťou tvorenia hudby.

Preto sa poďme spoločne pozrieť, akú správnu výbavu bicích by mal mať či už bubeník začiatočník, alebo skúsený muzikant, aby ich kapela stále hrala do rytmu!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia